Najnowsze wiadomosci z naszej firmy

Kiedy montować w domu drzwi zewnętrzne, a kiedy wewnętrzne?

Kiedy montować w domu drzwi zewnętrzne, a kiedy wewnętrzne?

Zastanawiasz się, na jakim etapie budowy montować drzwi drewniane? Wbrew pozorom później niż podają niektóre poradniki i fachowcy. Kiedy osadzić w murze drzwi wewnętrzne, a kiedy zewnętrzne? I dlaczego nie warto się z tym spieszyć?
 
 

W którym momencie należy montować drzwi? Drewno na budowie

Wybierając drewniane drzwi trzeba być świadomym, że drewno jest z natury materiałem higroskopijnym. Oznacza to, że ma zdolność do pochłania pary wodnej z powietrza (co powoduje jego pęcznienie – zwiększanie wymiarów) i jej oddawania (co powoduje jego kurczenie – zmniejszanie wymiarów). W trakcie normalnego użytkowania drzwi ich higroskopijność nie jest żadnym problemem. Wykonane zgodnie ze sztuka stolarską i zabezpieczone profesjonalnym lakierem świetnie sprawują się przez naprawdę długie lata. Dopiero w  wyjątkowych warunkach, a takimi jest właśnie budowa domu, może to spowodować problemy. W szczególności mamy na myśli spaczenie (wykrzywienie) skrzydła, które będzie m.in. utrudniało jego otwieranie i zamykanie się. W trakcie budowy i remontu wykonujemy tak zwane prace mokre, które powodują zwiększenie ilości pary wodnej w powietrzu i mogą mieć wpływ na stabilność wymiarową drewna. Dlatego bardzo ważne jest, aby drzwi wstawić w odpowiednim momencie harmonogramu prac budowlanych, czyli po zakończeniu mokrych prac budowlanych.

Kiedy montować drewniane drzwi zewnętrzne?

Przyjęło się powszechnie, zupełnie niesłusznie, że drzwi wejściowe należy zamontować zaraz po wzniesieniu ścian i pokryciu dachu. Uważa się, że jak tylko uzyska się stan surowy, należy natychmiast zamontować stolarkę drzwiową i okna. Taka presja w przypadku drzwi drewnianych może rodzić jednak wiele problemów. Stolarkę drewnianą należy bezwzględnie wstawiać po wykonaniu wszystkich prac mokrych w budynku, czyli między innymi tynkowaniu ścian czy wylaniu posadzek. Prace te muszą być nie tylko wykonane, ale także doprowadzone do stanu suchego. Unikniemy dzięki temu przykrej niespodzianki w postaci spuchniętych czy wypaczonych skrzydeł.

Pamiętajmy także, że w okresie budowy przez dom przewija się wiele ekip budowlanych i remontowych, które mogą uszkodzić nowo zamontowane, nietanie często drzwi. Oczywiście można je na czas budowy zabezpieczyć, jednak owijanie drzwi folią nie jest najlepszym pomysłem. Bez należytej wentylacji drzwi zaparzą się, a skraplająca się woda wniknie do środka, co również w skrajnych przypadkach może prowadzić do m.in. uszkodzenia powłoki malarskiej.

Montaż drewnianych drzwi wewnętrznych – kiedy montować drzwi?

W przypadku stolarki wewnętrznej zasady są identyczne jak w przypadku zewnętrznej. Tutaj również wszystkie mokre prace budowlane powinny być zakończone. Tynkowanie, malowanie ścian, glazury, a także posadzki powinny być zrobione „na gotowo”. Wątpliwości może budzić malowanie ścian. Ściany najlepiej pomalować przed montażem drzwi. Chociaż jest to kwestia wyboru klienta. Niektórzy ostatnie szlify robią już po zamontowaniu stolarki wewnętrznej z obawy o zabrudzenia i zadrapania ścian podczas prac. Jednak zdecydowana większość inwestorów wykańcza pomieszczenie przed montażem i jest to jak najbardziej prawidłowe.

źrodło: drzwi-cal.pl