Najnowsze wiadomosci z naszej firmy

Dom w stanie surowym zamkniętym  – co dalej?

Dom w stanie surowym zamkniętym – co dalej?

Budowa wymarzonego domu składa się z kilku istotnych etapów. Jednym z nich jest doprowadzenie obiektu do tzw. stanu surowego zamkniętego. Dla wielu inwestorów prywatnych jest to istotny etap inwestycji, który pozwala uruchomić kolejne transze finansowania w przypadku korzystania ze wsparcia banku. W tym artykule przyjrzymy się zakresowi prac, które określają zakończenie stanu surowego zamkniętego oraz wskażemy kolejne prace.

Budowa domu – stan surowy zamknięty – jakie prace należy uwzględnić?

Nie ma jednolitej definicji stanu surowego zamkniętego. Prawo budowlane nie określa jednoznacznie jakie prace muszą zostać zakończone na tym etapie. Dużo większym wskaźnikiem będzie dla nas wykaz przedstawiony przez bank, który finansuje inwestycję w transzach. Zdaniem ekspertów Aluhaus stan zamknięty występuje wtedy, gdy konstrukcja budynku została zakończona i pokrywa ją dach. W takim obiekcie zazwyczaj nie zostały poprowadzone żadne instalacje. Bryła budynku jest w pełni wykończona, dach został położony oraz zostały wstawione okna, oraz tymczasowe drzwi.

Stan surowy zamknięty jest trzecim etapem w procesie budowy nowego domu. Poprzedzają go:

stan zerowy – na tym etapie wylewa się fundament, układa zbrojenie, wyrównanie terenu i poprowadzenie instalacji wodno-kanalizacyjnej.

stan surowy otwarty – postawiona zostaje główna bryła budynku, ściany i murowany komin. W niektórych przypadkach położona zostaje więźba dachowa oraz wykonane jest poszycie dachu. W stanie surowym otwartym nie ma zamontowanej stolarki okienno-drzwiowej.

Zamknięcie bryły obiektu

Stan surowy zamknięty to najbardziej widoczny etap prac. To moment w trakcie całego procesu budowy domu, w którym z tygodnia na tydzień nasz przyszły dom zmienia się nie do poznania. Jednym z pierwszych działań jest montaż stolarki otworowej. Zamknięcie obiektu pozwala ograniczyć nadmiar wilgoci i pyłu unoszącego się wewnątrz.

Jakie okna powinniśmy dobrać dla nowoczesnego domu? Jednym z najważniejszych parametrów jest współczynnik przenikania ciepła Uw,  który według norm unijnych od 2021 roku nie powinien przekraczać 0,9 W/m2K dla okien oraz 1,3 W/m2 dla drzwi. W przypadku systemów Aluhaus 90 i 75 dzięki 3-komorowym kształtownikom o głębokości zabudowy 90 mm lub 75 mm i wykorzystaniu w produkcji ciepłych pakietów szybowych oraz ramek izolacyjnych, systemy Aluhaus doskonale sprawdzają się w projektach domów energooszczędnych i pasywnych.

System Aluhaus 90 dla okna referencyjnego może osiągać wartość Uw = od 0,7 W/(m²K)

Doprowadzenie domu do stanu surowego zamkniętego oznacza również przygotowanie podbitki komina oraz jego otynkowanie. Równocześnie możemy rozpocząć ocieplanie oraz tynkowanie budynku. Po zakończeniu wszystkich prac mokrych na zewnątrz można przystąpić do montażu drzwi zewnętrznych. Jeśli planujemy instalację schodów zewnętrznych lub tarasu zewnętrznego, teraz jest dobry moment na jego wykonanie.

Stan surowy zamknięty zakończony pomyślnie – co dalej?

Twój dom posiada już okna, dach, nie leje się do środka woda, ani nie wdziera się śnieg. Co dalej?

Dobrze zaplanuj prace wykończeniowe, to bardzo ważne, gdyż będziesz bazować na konkretnych projektach. Weź uwagę porę roku, najlepiej prace wykończeniowe prowadzi się na wiosnę, gdy nie ma trudności z utrzymaniem temperatury większej niż 5 stopni Celsjusza wewnątrz.

Jednym z pierwszych kroków będzie rozprowadzenie instalacji wodno-kan. oraz instalacji elektrycznej. Ważne, żeby mieć już projekt lub pojęcie gdzie będą znajdować się poszczególne urządzenia takie jak piekarnik, zmywarka, telewizor. Pozwoli to instalatorom odpowiednio przygotować i doprowadzić instalację do konkretnych punktów.

Następnie możesz przystąpić do kładzenia tynków wewnętrznych. To etap, który można wykonać po zamknięciu dachu i rozprowadzeniu kanalizacji i instalacji elektrycznej. Temperatura wskazana na ten etap to minimum 10 stopni Celsjusza.

Gdy ściany są już przygotowane pod przyszłe prace wykończeniowe, można przejść do pracy nad podłogą. W pierwszej kolejności na podłodze rozkładana jest warstwa izolująca, następnie można rozprowadzić instalację c.o. i całość zalać wylewką. Teraz poczekaj. Jednakowo otynkowane ściany oraz wylewka podłogowa potrzebują czasu, aby przeschnąć.

źrodło: aluhaus.com.pl